chalupa_logo AndInO
Wiosenny Rajd Rowerowy

16 maja 2021 roku (niedziela)

Trasy rowerowe: Wadowice - Przeciszów Las - Wadowice                                                     Andrychów - Przeciszów Las - Andrychów

Organizator: Wadowicki Klub Turystyki Rowerowej                                                           Klub Turystyki Rowerowej „Andrower”

Start: Andrychów, Plac Mickiewicza, godz. 9:00

Andrychów – Nidek

Zabytkowy kościół drewniany wzniesiony, wg tradycji, w 1539 roku z fundacji Nideckich herbu Wieże, ówczesnych właścicieli tutejszych dóbr ziemskich. W latach 1555 – 1669 zbór kalwiński, później ariański. W latach 1987 – 1995 w pobliżu kościółka wzniesiono nowy, murowany, eklektyczny kościół parafialny pod wezwaniem świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Kościół drewniany po przeniesieniu liturgii do nowego kościoła kilkukrotnie ograbiany. Aktualnie od kilkunastu lat sukcesywnie odrestaurowywany.

Naprzeciw kościoła klasycystyczny murowany dwór, wybudowany przez Bobrowskich na przełomie XVIII i XIX wieku. Do 1939 dwór zamieszkiwali kolejni właściciele dóbr nideckich. W latach 1945 – 1975 siedziba Leśnictwa Nidek, później przedszkole (1986 – 1989). Aktualnie własność prywatna.

Nidek – Głębowice

Zabytkowy, drewniany kościół parafialny zbudowany w 1518 roku, pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Kilkukrotnie przebudowywany. Do prezbiterium dobudowano murowaną zakrystię, w 1860 murowaną kaplicę Duninów, wreszcie w 1931 roku drewniane prezbiterium zastąpiono murowanym, piętrowym z dołączoną drugą, murowaną kaplicą. Współcześnie w ścianę zewnętrzną wbudowano płytę nagrobną Jakuba Saszowskiego z 1546 roku.

W gęstym, zarośniętym, zaniedbanym parku ruiny dworu obronnego, później pałacu wybudowanego pod koniec XVI wieku przez rodzinę Gierałtowskich. Później własność Komorowskich i Pisarzewskich. Od 1826 do 1939 roku własność Duninów herbu Łabędź. W 1945 przejęty przez państwo i celowo zaniedbany, jak prawie wszystkie dwory na terenach Polski. Budynek murowany, dwukondygnacyjny, prawie w całości podpiwniczony, na planie wydłużonego prostokąta z dwoma alkierzami.

Głębowice – Polanka Wielka

Od 1991 roku nie użytkowany drewniany kościół pw. św.Mikołaja, wybudowany w I połowie. XVI wieku. W 1658 przebudowany w stylu barokowym. Wyposażony w rokokowe ołtarze z XVIII wieku. Nowy kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, murowany, eklektyczny.

Polanka Wielka – Przeciszów

Jednonawowy, murowany kościół pw. św.Jana Chrzciciela, wybudowany w latach 1816-1823 w stylu późnego baroku z elementami klasycyzmu. W ołtarzu głównym, słynący łaskami obraz Matki Boskiej Przeciszowskiej.

Przeciszów – Przyręb

Kompleks 23 stawów o łącznej powierzchni 460 hektarów, prawdopodobnie z XIV wieku, wyremontowanych w latach 1960-1990. Obecnie użytkowane przez Rybacki Zakład Doświadczalny Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Zatorze. Miejsce słynne z występowania kotewki orzecha wodnego, grzybieńczyka wodnego oraz bogactwa ptaków wodno-błotnych, w tym ślepowrona – symbolu Doliny Karpia.

Przyręb - Przeciszów Las

Półmetek w Domu Ludowym w Przeciszowie Lesie

Długość trasy około 27 km.

Powrót trasą: Przyręb – Łowiczki – Wieprz – Andrychów

Długość trasy powrotnej około 22 km

wtorek, 18 maj 2021
Tego dnia nie ma potwierdzonych imprez